Oyun Hakkında

Söz Küçüğün çocukların günlük yaşamlarında yaşadıkları veya şahit oldukları haksızlıkların yer aldığı kurgusal olaylara yer veren bir oyun. Bu olaylar üzerinden çocukların kendilerinin ve başkalarının haklarına dair düşünmeleri, tartışmaları, haklarını öğrenmeleri amaçlanıyor.

Söz Küçüğün Kutu Oyunu

Söz Küçüğün Kutu Oyunu 2009 yılında geliştirilen; kolay oynanabilirlik ve çocuk hakları alanındaki gelişmeler nedeniyle 2023 yılına kadar 5 kez revize edilmiş bir kutu oyunu. Uzmanlar tarafından çocukların katkılarıyla geliştirilen oyun ilköğretim okulları, çocuklarla çalışan STK’lar ve toplum merkezleri aracılığıyla yaygınlaştırılıyor.

Oyun 2009 yılında yapılan eğitici eğitimi ve akran eğitimi programıyla yaygınlaşma serüvenine başladı. 2023 yılı sonuna dek yaklaşık 30 bin çocuğa, 2.500’ün üzerinde öğretmene ve 400’ün üzerinde sivil toplum kuruluşuna ulaştı. Ayrıca 2018 yılında Hayata Destek Derneği’nin katkılarıyla oyunun Arapçası hazırlandı ve çocuklarla Arapça dilinde çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerine ve eğiticilere yaygınlaştırıldı.

Kutu oyunu ve materyalleri ile oynanabilecek pratik oyunların yer aldığı “Söz Küçüğün Oyun Herkesin” etkinlik kitapçığı ile ilgili detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Söz Küçüğün Kutu Oyunu Geliştirme Ekibi

Ali Kırkar
Ayşe Beyazova
Burcu Oy
Emrah Kırımsoy
Ferhat Mahir Çakaloz
Gözde Durmuş
Gülesin Nemutlu
Meltem Ceylan Alibeyoğlu
Yaman Ural
Zeynep Kılıç

Çizimler Vlad Studio Tasarım: Pelin Telyak

Dijital Oyun Geliştirme Ekibi

2020 yılında tüm dünyada etkisi hissedilen COVİD-19 pandemisi nedeniyle dijital oyunların hayatımızda daha fazla yer alması, oyunu daha fazla çocuğa ulaşılabilir ve erişilebilir kılma amacıyla Hollanda Konsolosluğu desteğiyle Dijital Söz Küçüğün Oyunu geliştirildi. Ekipçe oynama dinamiğine sahip kart oyunu, oyuna karşı bireysel olarak oynanan bir hale evrildi; oyun boyunca gelen haber kartlarının kutu oyunundaki çare takası gibi haklara ulaşmak için dayanışma ortamı kurması amaçlandı.

Gözde Durmuş
Cem Demirayak
Yaman Ural
Erdem İnsan
Mehmet Kutay Akgül
Barış Kop
Gökçe Uysal
Erişilebilir Her Şey

Teşekkürler

Oyunun pilotlarını gerçekleştirme sürecinde destek veren okullara, öğretmenlere, sivil toplum kuruluşlarına ve geribildirimleri ile gönüllü katkı sunan tüm çocuklara teşekkür ederiz.

Yasal Haklarımız

Dijital Söz Küçüğün Oyunu İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından YAMAN URAL yazılım şirketi ve çeşitli uzmanlardan oluşturulan bir ekiple geliştirilmiştir. Oyunun görsel,işitsel ve diğer telif hakları İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne ait olup, saklıdır.

  • Dijital Söz Küçüğün Oyunu çocuklarda çocuk hakları ve insan hakları konularında farkındalık yaratma amacıyla geliştirilmiştir. Oyunun materyalleri, yöntem ve işleyişinin oyunun amacı dışında kullanılmaması,
  • Dijital Söz Küçüğün Oyunu ile ilgili tanıtım çalışmalarında (basın bülteni, poster,afiş,duyuru vb. ) İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin onayının alınması,
  • Dijital Söz Küçüğün Oyunu materyallerini kullanarak çocuk hakları ve insan hakları konuları üzerine yeni uygulama geliştirme ve yaygınlaştırma amacını taşıyan uygulayıcıların öncelikle İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ile iletişime geçmesi ve onayını alarak ilerlemesi önemle rica olunur. Aksi halde yasal haklarımız saklıdır.

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayıştan dolayı teşekkür ederiz.

Söz Küçüğün Dijital Oyunu, Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği desteği ile BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından geliştirilmiştir.

Hollanda kraliyeti ve Çocuk Çallışmaları logosu

Bu oyun, 2023-2024 yılları arasında Hollanda Krallığı Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu ile desteklenen “Çocuklarla İnsan Hakları Eğitimi İçin Kapsayıcı Öğrenme Materyalleri Projesi” kapsamında BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından geliştirilmiştir. İçeriğin sorumluluğu BİLGİ Çocuk Çalışmaları Birimi’ne aittir. Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi
Eski Silahtarağa Elektrik Santralı
Kazım Karabekir Cad. No:2/13 E-4 219
Eyüpsultan/İstanbul

cocukcalismalari@bilgi.edu.tr